Konferencja online

Nastolatki. Jak mówić i słuchać,
żeby się z nimi dogadać

Interdyscyplinarna konferencja o komunikacji z nastolatkami

Termin wydarzenia: 6 listopada 2021 roku (sobota)

Miejsce: konferencja online

Godzina: 09:00 – 18:00

Konferencja online

Nastolatki. Jak mówić i słuchać,
żeby się z nimi dogadać

Interdyscyplinarna konferencja o komunikacji z nastolatkami

Termin wydarzenia: 6 listopada 2021 roku (sobota)

Miejsce: konferencja online

Godzina: 09:00 – 18:00

Jeśli masz wykupiony dostęp do nagrania konferencji, zaloguj się poniżej:

Przejdź na stronę nagrania

 Małe dzieci – mały problem, duże dzieci – duży problem. Kto nie zna tego powiedzenia? A nastolatek? Każdy rozpoznaje ten moment, kiedy słowa „jak do dzieci” już nie docierają, a skuteczne kiedyś sposoby rozmawiania nie odnoszą już pozytywnego skutku. Co wtedy?

A zatem – jak komunikować się z nastolatkiem, jak wzmocnić relację, która staje się krucha jak nigdy dotąd. Jak  go rozumieć i umiejętnie wykorzystać czas, by małe problemy nie urosły. Jak pomóc nastolatkom stać się dobrymi młodymi dorosłymi.

O tym wszystkim jest nasza nowa konferencja. O nastolatkach, ale i o nas – ich opiekunach, nauczycielach, rodzicach. Naszej wzajemnej relacji, świecie nastolatków widzianych przez neurodydaktyka, terapeutę, psychologa, seksuolożkę. W teorii i praktyce. Tak, byśmy się rozumieli wzajemnie i umieli z tej wiedzy korzystać. Dopóki mamy jeszcze jakiś wpływ i zanim chęć słuchania, i rozmów całkiem nie zgasła.

Zapraszamy w listopadowy poranek na szereg wykładów, sesji pytań i odpowiedzi. Zapewniamy, że na konferencjach EduAkcji zawsze jest ciekawie i tym razem również fachowa wiedza przedstawiona przez zaproszonych specjalistów sprawdzi się od razu! O ile macie pod ręką nastolatka.

W czym pomoże nam konferencja?

 • Zidentyfikujemy najczęściej występujące bariery komunikacyjne w rozmowach z nastolatkami i przedstawimy zasady dobrej komunikacji (dialog motywujący i inne techniki).
 • Poznamy najnowsze osiągnięcia neurobiologii, pozwalające spojrzeć nam na podopiecznych ze zrozumieniem, zwłaszcza wtedy, gdy o to zrozumienie najtrudniej.
 • Poszukamy złotego środka w naszych ocenach i reakcjach na nastoletnie zachowania (używki), który pozwoli nam najskuteczniej reagować.
 • Przyjrzymy się drugiej stronie relacji, czyli rodzicom i opiekunom, by rozpoznać obecne i możliwe do zastosowania sposoby komunikacji międzypokoleniowej. Czyli trochę pomarzymy!
 • Ponieważ nastoletniość to także seksualność – znajdziemy cenne rady i pomysły, jak towarzyszyć nastolatkom w największej dla nich zmianie. To ważne, zwłaszcza w świecie tak drapieżnym jak dziś.

Co zyskasz

biorąc udział w konferencji?

Weźmiesz udział w 5 wykładach

prowadzonych przez znakomitych praktyków: prof. Marka Kaczmarzyka, Roberta Rejniaka, Zygmunta Medowskiego, Izabelę Jąderek i prof. Marcina Szulca.

Zadasz nurtujące Cię pytania

jako czynny uczestnik czatu. W trakcie podsumowujących rozmów ekspertów wraz z sesją pytań i odpowiedzi prelegenci odniosą się do najczęściej pojawiających się pytań uczestników.

Zdobędziesz imienne zaświadczenie

czy będziesz uczestnikiem podczas transmisji na żywo, czy będziesz oglądać zapis wideo z wydarzenia – otrzymasz imienne zaświadczenie uczestnictwa.

Otrzymasz materiały dodatkowe

kilkadziesiąt stron materiałów, przygotowanych przez ekspertów, pełne praktycznych wskazówek i narzędzi stanowiących doskonałe uzupełnienie treści wystąpień.

Otrzymasz 30-dniowy dostęp do nagrania konferencji

jeśli nie możesz wziąć udziału na żywo, zaplanuj czas na obejrzenie nagrania konferencji w dowolnym dniu!

sprzedaż dostępu do konferencji
została zakończona

Kontakt w sprawie konferencji:
konferencje@edu-akcja.pl
tel. 505 069 419

Nie możesz wziąć udziału w konferencji lub nie możesz uczestniczyć w całym wydarzeniu? Nie przejmuj się! Po konferencji otrzymasz dostęp do nagrania na 30 dni.

Liderzy konferencji

prof. UŚ Marek Kaczmarzyk

ekspert EduAkcji

Neurodydaktyk i memetyk, nauczyciel i wykładowca, doktor w zakresie nauk biologicznych, profesor Uniwersytetu Śląskiego. Popularyzator nauki, autor podręczników i programów szkolnych oraz licznych artykułów i książek. Najważniejsze z nich to „Szkoła neuronów. O nastolatkach, kompromisach i wychowaniu”, „Unikat. Biologia wyjątkowości” oraz „Szkoła memów. W stronę dydaktyki ewolucyjnej”. Specjalizuje się w zakresie ewolucyjnego, neurobiologicznego i memetycznego podłoża procesów uczenia się, nauczania i wychowania. W jego szkoleniach i wykładach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli i wychowawców.

Neurodydaktyk, memetyk, nauczyciel, wykładowca, doktor w zakresie nauk biologicznych, profesor Uniwersytetu Śląskiego. Specjalizuje się w zakresie ewolucyjnego, neurobiologicznego i memetycznego podłoża procesów uczenia się, nauczania i wychowania.

Robert Rejniak

ekspert EduAkcji

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień. Terapeuta, trener i superwizor Dialogu Motywującego PTDM. Członek Motivational Interviewing Network of Trainers. Kieruje Poradnią Profilaktyki i Pomocy Rodzinie PTZN w Bydgoszczy. Wykładowca na UKW w Bydgoszczy, SWPS, w Studium Terapii Uzależnień i Studium Psychoterapii Dzieci i Młodzieży w Poznaniu oraz Studium Dialogu Motywującego. Od 25 lat zajmuje się profilaktyką i terapią uzależnień. W swojej praktyce wykorzystuje podejście motywujące. Jest prekursorem we wdrażaniu w Polsce programu wczesnej interwencji FreD goes net, opartej na Dialogu Motywującym.

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień. Terapeuta, trener i superwizor Dialogu Motywującego PTDM. Kieruje Poradnią Profilaktyki i Pomocy Rodzinie PTZN w Bydgoszczy. Wykładowca i autor wielu publikacji z zakresu profilaktyki i terapii uzależnień.

Zaproszeni eksperci

Zygmunt Medowski
terapeuta

Prezes Zarządu, trener i superwizor Polskiego Towarzystwa Dialogu Motywującego. Specjalista psychoterapii uzależnień, terapeuta Dialogu Motywującego PTDM. Dyrektor Ośrodka Profilaktyki i Edukacji Psychologicznej  MROWISKO. Członek Motivational Interviewing Network of Trainers  (Kraków, 2013),  Pomorskiej Rady Ekspertów ds. Uzależnień oraz Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gdańsku. Wykładowca akademicki na Uniwersytecie Gdańskim, na Wydziale Zamiejscowym SWPS w Sopocie, w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku. Autor i realizator programów profilaktycznych i terapeutycznych.

Prezes Zarządu, trener i superwizor Polskiego Towarzystwa Dialogu Motywującego. Specjalista psychoterapii uzależnień, terapeuta Dialogu Motywującego PTDM. Dyrektor Ośrodka Profilaktyki i Edukacji Psychologicznej  MROWISKO. Wykładowca akademicki.

Iza Jąderek
seksuolog

Psycholog, psychoterapeuta, seksuolog kliniczny Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, psychoseksuolog (ECPS) Europejskiej Federacji Seksuologicznej i Europejskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej. Prowadzi psychoterapię i terapię seksualną osób indywidualnych i par, szkolenia dla specjalistów (m.in. psychologów, psychoterapeutów, lekarzy, nauczycieli, kardy więziennej). Autorka i współautorka badań i artykułów naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, a także książek „Seksolatki – jak rozmawiać z młodzieżą o seksie” oraz „Zmieniam się. Co się dzieje z moim ciałem i seksualnością podczas dojrzewania?”.

Psycholog, psychoterapeuta, seksuolog kliniczny Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, psychoseksuolog (ECPS) Europejskiej Federacji Seksuologicznej i Europejskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej. Autorka i współautorka badań, artykułów i książek.

prof. UG Marcin Szulc
psycholog

Profesor Uniwersytetu Gdańskiego, nauczyciel akademicki i psycholog w Zakładzie Psychologii Osobowości i Psychologii Sądowej. Zainteresowania naukowe koncentruje wokół problematyki zagrożeń społecznych ze szczególnym wskazaniem na mechanizmy powstawania uzależnień, leczenie nałogów, resocjalizację nieletnich sprawców przestępstw oraz problemy okresu dorastania. Prowadzi spotkania edukacyjne dla rad pedagogicznych, rodziców oraz młodzieży. Autor publikacji z zakresu psychologii zagrożeń społecznych. Nauczyciel Roku 2011 i Ambasador Kampanii Białej Wstążki.

Profesor Uniwersytetu Gdańskiego, nauczyciel akademicki, psycholog w Zakładzie Psychologii Osobowości i Psychologii Sądowej. Naukowo zajmuje się mechanizmami powstawania uzależnień, leczenia nałogów, resocjalizacją nieletnich sprawców przestępstw oraz problemami okresu dorastania.

Konferencję poprowadzi
Piotr Sobolewski
autor programu EduAkcja

Zapraszamy do wzięcia udziału w wyjątkowym wydarzeniu online EduAkcji. Oferujemy dostęp dla osób indywidualnych oraz placówek, w wyjątkowej cenie, z atrakcyjnymi zniżkami przy zakupach grupowych!

Program konferencji

sobota, 06.11.2021

09:00 –  Oficjalne rozpoczęcie konferencji

09:00 – 10:00 –  wykład prof. UŚ Marka Kaczmarzyka

O niemożliwym a koniecznym. Nastoletnie mózgi w procesie komunikacji

10:00 – 11:00 – wykład Roberta Rejniaka

Komunikacja z nastolatkiem. Jak unikać barier i wprowadzać strategię budowania dobrej relacji, korzystnej dla obu stron

11:00 – 12:00 – podsumowująca rozmowa ekspertów oraz sesja pytań i odpowiedzi

12:00 – 13:00 – wykład Zygmunta Medowskiego

Kiedy sprawy nie idą gładko. O poszukiwaniu złotego środka w wychowaniu, sytuacjach trudnych i własnych wyborach

13:00 – 14:00 – podsumowująca rozmowa ekspertów oraz sesja pytań i odpowiedzi

14:00 – 15:00 – wykład Izy Jąderek

Seksualność nastolatka. Jak rozmawiać z młodzieżą o dojrzewaniu i otaczającym ją świecie

15:00 – 16:00 – podsumowująca rozmowa ekspertów oraz sesja pytań i odpowiedzi

16:00 – 17:00 – wykład prof. UG Marcina Szulca

„OK Boomer!”. Czego wystrzegać się w wychowaniu i edukacji oraz jak mądrze wspierać młodzież w rozwoju

17:00 – 18:00 – podsumowująca rozmowa ekspertów oraz sesja pytań i odpowiedzi

Po każdym wykładzie zaplanowana jest przerwa.

Wystąpienia

O niemożliwym a koniecznym. Nastoletnie mózgi w procesie komunikacji

prof. Marek Kaczmarzyk

Próba rozmowy z nastolatkiem na temat czegoś, co wywołuje w nim silne, a zwłaszcza negatywne emocje, kończy się bardzo często awanturą. Mamy skłonność do myślenia o tym w kategoriach naszych wychowawczych porażek albo celowej niechęci i buntu nastolatków. Najnowsze odkrycia dotyczące neurorozwoju wskazują jednak inny, niezależny od nas powód. Są nim gwałtowne zmiany, jakie zachodzą w mózgach nastolatków, wpływające na sposób widzenia i opisywania świata.

Ponieważ mózgi dorosłych działają inaczej, często mamy wrażenie, że nastolatek mówi o czymś, co nie jest tematem rozmowy, odpowiada na pytania, których nie zadajemy i złości się o coś, czego wcale nie mówimy. Takie rozmowy prowadzą do frustracji i rzadko kończą się porozumieniem. Neurobiologia wyjaśnia mechanizmy tych niepowodzeń i choć niekoniecznie ułatwia komunikację, pozwala oswajać emocje, które jej towarzyszą. A to często wystarcza, żeby uniknąć poważnych konfliktów.

Podczas tego wystąpienia dowiesz się:

 • Dlaczego większość rozmów z nastolatkami wyzwala tak wysoki poziom emocji.
 • Skąd bierze się wrażenie, że ich świat i to co w nim widzą, totalnie różni się od naszego.
 • Co takiego dzieje się w mózgu nastolatka, że tak trudno jest zrozumieć jego intencje.
 • Co robić, kiedy nastolatek jest w fazie „na gorąco” i jak sobie radzić z komunikacją w takim przypadku.

Komunikacja z nastolatkiem. Jak unikać barier i wprowadzać strategię budowania dobrej relacji, korzystnej dla obu stron

Robert Rejniak

W procesie wychowania, edukacji, w relacjach rodzinnych czy zawodowych możemy znaleźć wiele przykładów komunikacji, które niestety nie zbliżają, nie inspirują i nie motywują. Większość z nas, obecnie dorosłych, doświadczała w swoim życiu różnych form komunikacji, ograniczonych barierami. Nawet dzisiaj, gdy jesteśmy oceniani, pouczani czy krytykowani przez przełożonego, kolegę z pracy czy kogoś z rodziny, czujemy co najmniej dyskomfort. Niestety takie formy przekładają się na relacje z dzieckiem, nastolatkiem czy uczniem. „Powinieneś to zrobić tak”, „musisz się wziąć w garść”, „nie wstyd ci?”, „a dlaczego nie piątka?” – to tylko przykłady zwrotów demotywujących.

Dlatego warto dowiedzieć się, jakie bariery stosujemy w życiu najczęściej i jakich zwrotów unikać. W ich przezwyciężaniu pomogą założenia Dialogu Motywującego, czyli sposobu na dobre relacje, budowanie więzi i wzajemnego zrozumienia. Podczas wykładu omówione zostaną kwestie budowania relacji opartej na podejściu humanistycznym, a także zasady Dialogu Motywującego oraz sposoby i techniki rozmowy motywującej, które z powodzeniem możesz wykorzystać w rozmowie z nastolatkiem.

Podczas tego wystąpienia dowiesz się:

 • Czym jest Dialog Motywujący i jakie są jego założenia.
 • Jak empatia i troska pozytywnie wpływają na relację.
 • W jaki sposób wzbudzać refleksję u nastolatka i motywację do działania.
 • Jak wzmacniać samoocenę nastolatka, jego poczucie sprawczości i skuteczności.
 • Jak formułować pytania otwarte, uwalniające zasoby i mocne strony nastolatka, jego pomysły na zmianę lub rozwiązanie problemu.

Kiedy sprawy nie idą gładko. O poszukiwaniu złotego środka w wychowaniu, sytuacjach trudnych i własnych wyborach

Zygmunt Medowski

Z perspektywy moich doświadczeń w pracy z młodzieżą zauważyłem, że do ośrodka terapeutycznego trafiają często młode osoby, których rodzice przejawiają jedną z dwóch postaw. Pierwsza – kiedy rodzic nie stawia dziecku żadnych wymagań i realizuje „kumpelski” model wychowawczy w myśl przekonania: „ja doświadczyłem twardej ręki i nic dobrego z tego nie wynikło”. Druga – to właśnie „twarda ręka” – wysokie wymagania i surowa dyscyplina – życie nikogo nie rozpieszcza, trzeba być twardym i zaradnym, a rolą rodzica jest „zahartowanie” dziecka. Obie postawy mogą przeszkadzać w komunikacji z dzieckiem i przysporzyć poważnych problemów w przyszłości.

Dotyczy to zwłaszcza interwencji i reakcji rodziców na sytuacje, gdy dziecko przejawia zachowania ryzykowne (używa środków psychoaktywnych, godzinami przesiaduje w Internecie, samookalecza się etc.). Zdezorientowani, często przerażeni rodzice przymykaja oko na to wszystko, albo też wysyłają dziecko do ośrodka na przymusowe leczenie gdy nie ma takiej potrzeby. Wykład pomoże w znalezieniu kompromisu, „złotego środka”, kiedy rodzice wspólnie z dzieckiem analizują jego sytuację i wypracowują konstruktywny plan rozwiązania trudnej sytuacji, w jakiej się znalazło.

Podczas tego wystąpienia dowiesz się:

 • W jaki sposób rozmawiać z nastolatkiem w sytuacji, kiedy dzieje się z nim coś niepokojącego.
 • Jak oceniać ryzyko, kiedy i jak interweniować.
 • Kiedy skorzystać z pomocy poradni, a kiedy sytuacja wymaga ośrodka – kilka słów o terapii stacjonarnej i ambulatoryjnej.
 • Czym jest „magiczna szesnastka”, czyli o tym, kiedy dziecko nie chce skorzystać z pomocy.
 • Kiedy trwa już terapia nastolatka, co dalej rodzicu.

Seksualność nastolatka. Jak rozmawiać z młodzieżą o dojrzewaniu i otaczającym ją świecie

Iza Jąderek

Początek dojrzewania oraz cały okres dorastania u większości nastolatków wywołuje skrępowanie, zawstydzenie i niepewność. Zmienia się fizycznie ich ciało, kształtuje tożsamość seksualna i płciowa, pojawia się potrzeba budowania relacji i intymności. Czują się zagubieni wobec braku dostępu do informacji na temat dojrzewania.

Wielu opiekunów nie wie, w jaki sposób przekazywać swoim dzieciom wiedzę zarówno o elementach rozwoju psychoseksualnego, jak też o otaczającym świecie. Z tego powodu owa wiedza przekazywana jest zbyt rzadko i szczątkowo, za to pełno w niej zakazów i oceniania. Podczas wykładu usłyszysz o wytycznych WHO dotyczących wieku, w jakim należy rozmawiać z nastolatkiem o dojrzewaniu, a także postawach i zachowaniach, jakie warto w nim wzmacniać. Dowiesz się, jakim językiem warto się posługiwać podczas takich rozmów. Przedstawię także propozycje rozmów dotyczących pornografii czy zagrożeń czyhających w Internecie (np. sexting, grooming etc.).

Podczas tego wystąpienia dowiesz się:

 • Jak budować sojusz z nastolatkiem.
 • Jak komunikować nastolatkowi swoje zainteresowanie jego przeżyciami.
 • Jak rozmawiać o dojrzewaniu i aspektach z nim związanych.
 • Jak rozmawiać o kształtowaniu tożsamości seksualnej i płciowej.
 • Jak uniknąć „straszącego” języka, przy omawianiu kwestii dotyczących pornografii, sextingu i groomingu.

„OK Boomer!”. Czego wystrzegać się w wychowaniu i edukacji oraz jak mądrze wspierać młodzież w rozwoju

prof. Marcin Szulc

Riposta „OK Boomer” jest lekceważącym zwrotem kierowanym pod adresem osób starszych w sytuacji, gdy nastolatek jest zażenowany wypowiedzią dorosłego. Zwrot ten jest manifestacją kulturowego pęknięcia międzypokoleniowego i uważany za właściwą odpowiedź, z właściwą (symetryczną) dozą lekceważenia wobec lekceważących. Mianem boomera określa się osoby, które cechuje dogmatyzm i sztywność poglądów, ale przede wszystkim poczucie wyższości wobec młodszych, arogancja oraz niechęć do uznania i zaakceptowania u innych prawa do wyrażania własnych poglądów. Taka postawa nie przystaje do obrazu „pozytywnego dorosłego”, który posiada cechy sprzyjające tworzeniu relacji godnościowych (niefolwarcznych) i budowaniu dobrej przestrzeni dialogu z nastolatkiem.

Truizmem jest tu stwierdzenie, że dobre relacje z dzieckiem są najskuteczniejszym czynnikiem chroniącym przed zachowaniami ryzykownymi. Szkoła jest jednym z tych kluczowych miejsc, w którym dzieci realizują ważne potrzeby rozwojowe. W jaki sposób możemy zbudować szkołę marzeń wolną od relacji folwarcznych, w której pracują „pozytywni nauczyciele”?

Podczas tego wystąpienia dowiesz się:

 • Kim jest boomer i jakimi charakteryzuje się cechami.
 • Jacy są współcześni nastolatkowie i czy dorastanie się zmieniło.
 • Czym są relacje folwarczne w wychowaniu i edukacji.
 • W jaki sposób tworzyć szkołę wolną od relacji folwarcznych.
 • Kim jest pozytywny dorosły i jak się zachowywać, żeby nie zasłużyć na miano boomera.

Nasze konferencje w liczbach

2127

liczba uczestników konferencji "Kondycja psychiczna nastolatków"

92

uczestników oceniło konferencję bardzo dobrze

91

uczestników zdecydowanie poleciłoby udział w naszej konferencji

Poznaj wybrane anonimowe opinie uczestników

naszej konferencji "Kondycja psychiczna nastolatków"