Zadzwoń: 505 069 419
Szkolenia dla nauczycieli szkół ≫ Nastolatek w kryzysie
Zdrowie psychiczne nastolatków to niezmiernie istotna część ich ogólnego rozwoju. Okres dojrzewania przypada na ten etap w życiu, gdy człowiek jest już bardzo aktywny poza środowiskiem domowym. Szkoła odgrywa w tym czasie kluczową rolę.
W szkole spotykają się nieukształtowani młodzi ludzie z już dojrzałymi dorosłymi – swoimi nauczycielami, którzy w naturalny sposób wnoszą w życie szkoły swoje własne przeżycia i doświadczenia. Niektórzy badacze twierdzą, że wręcz niesiemy w sobie historię poprzednich pokoleń (tzw. traumy transgeneracyjne).
Podczas tego szkolenia przekonamy się, że my jako nauczyciele powinniśmy rozpoznawać swoje uczucia i emocje oraz odnosić się do historii swojego życia. To istotne tym bardziej, im bardziej będziemy koncentrować się na nastolatkach mających trudności w zakresie zdrowia psychicznego, np. w depresji czy z niską samooceną.
Szkoła powinna być bezpiecznym miejscem dla dzieci i dorosłych, zwłaszcza w tym najtrudniejszym czasie – dojrzewania uczennic i uczniów. Podczas szkolenia spojrzymy na ów kryzys rozwojowy zarówno oczami dorosłego, jak i samego młodego człowieka.
Wyniki badań związane z samopoczuciem psychicznym młodych ludzi wskazują, że ok. 14% uczniów w Polsce wymaga znaczącej interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym.* Szkolenie online „Nastolatek w kryzysie” to niezwykła szansa, by zgłębić tajniki pracy z młodzieżą w trudnych dla nich momentach i nauczyć się, jak skutecznie reagować w szkole na sygnały alarmowe związane z ich psychiką.
*Biuro Rzecznika Praw Dziecka, Ogólnopolskie badanie jakości życia dzieci i młodzieży w Polsce, 2022
nieograniczony dostęp 24/7
przez 12 miesięcy
imienne zaświadczenie
po ukończeniu szkolenia
dodatkowe spotkania na żywo
online w ramach szkolenia
możliwość przesłania do eksperta
studium przypadku
kompendium wiedzy
na temat psychiki nastolatków
bezpłatna platforma dla rodziców
przy dostępie dla placówek
W czasie spotkań online na żywo z ekspertem skupimy się na praktycznych rozwiązaniach w sytuacjach, gdy uczniowie przeżywają kolejne kryzysy. Zastanowimy się, co możemy wówczas zrobić. Jak pomóc im i sobie. Na podstawie najczęściej występujących sytuacji oraz przesłanych Tomaszowi Bilickiemu anonimowo studiów przypadku ekspert omówi, jakie działania powinniśmy podjąć. Podczas spotkań wymienisz się także spostrzeżeniami z innymi uczestnikami na czacie i zadasz ekspertowi nurtujące Cię pytania.
Wielu dorosłym trudno zrozumieć postawy nastolatków i nie ma w tym nic dziwnego. Same nastolatki często nie rozumieją, dlaczego zachowują się tak, a nie inaczej. Szczególną rolę pełnią w tym wszystkim nauczyciele, nierzadko bezsilni, bezradni, a czasem odczuwający objawy wypalenia. Wierzę, że to szkolenie może pomóc im to zmienić.
Praca z nastolatkami może dawać naprawdę bardzo dużo satysfakcji. Kiedy spojrzymy na nich ze zrozumieniem i empatią, nie będziemy stygmatyzować i kierować się uprzedzeniami, często okażą swoją wdzięczność. Nie zmienia to oczywiście faktu, że młodzież potrzebuje stawiania granic i wymagań.
– Tomasz Bilicki
około 7 godzin dydaktycznych lekcji wideo, zrealizowanych w wysokiej jakości
trzy grupowe spotkania online z Tomaszem Bilickim
dostęp dowolną liczbę razy, 24 godziny na dobę przez okres 12 miesięcy
po zakończeniu szkolenia otrzymasz imienne zaświadczenie uczestnictwa do pobrania
specjalne szkolenie, które pomoże rodzicom w zrozumieniu kryzysów nastolatków
możliwość skorzystania ze wskazówek dotyczących wspierania nastolatków
Ekspert prowadzący
Pedagog, psychoterapeuta (1. poziom referencyjny), psychotraumatolog, interwent kryzysowy oraz nauczyciel. Ukończył studia podyplomowe m.in. z psychologii motywacji (Uniwersytet SWPS) i psychotraumatologii (Uniwersytet Gdański) oraz kilkaset godzin szkoleń w zakresie wsparcia i terapii. Absolwent amerykańskiego programu szkoleniowego ICISF w modelu indywidualnej i grupowej interwencji kryzysowej CISM, zalecanego przez ONZ. Szkolił się także na Uniwersytecie w Nowym Jorku, Utrechcie i na Harvardzie. Pracuje m.in. w punkcie interwencji kryzysowej i ośrodku opieki psychologiczno-psychoterapeutycznej. Prowadzi psychoterapię głównie metodą koherencji, opartą na nurtach konstruktywistycznych, pod superwizją dra Michała Jasińskiego, licencjonowanego nauczyciela Coherence Psychology Institute
Zapraszamy do skorzystania ze szkolenia mówiącego o kryzysach, jakie przeżywają nastolatkowie w trudnym okresie dojrzewania. Szkolenie prowadzi wybitny w tej dziedzinie ekspert – psychoterapeuta, psychotraumatolog i certyfikowany interwent kryzysowy – Tomasz Bilicki. Oferujemy dostęp dla osób indywidualnych oraz placówek, w wyjątkowej cenie, z dostępem do szkolenia przez pełne 12 miesięcy, 24 godziny na dobę, z dowolnego miejsca i urządzenia z dostępem do internetu!
To trudny czas zarówno dla nastolatków, jak i dorosłych. Młodzi muszą pozbawić dorosłych władzy, odepchnąć od siebie, znaleźć wsparcie w grupie rówieśniczej, a jednocześnie wspaniale by było nie zrobić sobie krzywdy. I skończyć szkołę.
Celem tego modułu jest pogłębienie wiedzy o prawidłowościach i dysfunkcjach wieku dojrzewania. Pozwoli to zrozumieć ten trudny czas w perspektywie psychologii rozwojowej oraz tożsamości współczesnego pokolenia.
Nie zawsze wszystko układa się dobrze, czyli zdrowo. Trudności, kryzysy i zaburzenia, które mogą wystąpić w wieku dojrzewania znacząco utrudniają pracę nauczycieli oraz funkcjonowanie całych rodzin. Często dorośli są bezsilni, a w szkole rodzi się pytanie o efekty edukacyjne i postępowanie placówki wobec chorego, młodego człowieka, np. w kwestii stawiania wymagań i oceniania.
Celem tego modułu jest rozwój naszej świadomości w zakresie trudności przeżywanych przez nastolatków. Spojrzymy na różne zaburzenia zarówno z perspektywy szkoły, jak i rodzica oraz samego młodego człowieka.
Wiek dojrzewania ma swoje prawa i specyfikę. Prawidłowości adolescencji od lat nie zmieniły się, ale tożsamość pokoleniowa sprawia, że nastolatki są dzisiaj zupełnie inne niż my – obecnie dorośli – w ich wieku. Niektórzy narzekają na młodych, ich brak ambicji, motywacji, kruchość, niezdolność znoszenia dyskomfortu psychicznego.
Dzięki temu modułowi poprawimy umiejętności w zakresie wsparcia nastolatków w kryzysie. Pozwoli to osiągać lepsze efekty edukacyjne i wychowawcze oraz wzmocnić zaufanie nauczycielek i nauczycieli do siebie samych. Całe grono pedagogiczne jest przecież zobowiązane do świadczenia pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Bycie rodzicem nastolatka to wyzwanie adekwatne do wieku rozwojowego dziecka – dojrzewanie, obok porodu, to największa zmiana w życiu człowieka. Nic więc dziwnego, że rodzice nastolatków mają rozmaite trudności. Nierzadko obwiniają samych siebie, koncentrują się na swoich słabościach. To naturalne. Ale efektywniej jest myśleć o przyszłości, na którą mamy wpływ, a nie o przeszłości, której nie da się zmienić. Nie da się być rodzicem bezbłędnym, ale może da się być lepszym.
Celem tego modułu jest podniesienie umiejętności rodziców w zakresie wsparcia nastolatków, co może przełożyć się na poprawę relacji w rodzinie i dobrostan wszystkich jej członków.
Szkolenie online jest wzbogacone o dodatkowy moduł dla rodziców i opiekunów dzieci w wieku nastoletnim. To specjalnie przygotowane szkolenie wideo zawiera wiedzę na temat psychicznego rozwoju nastolatków oraz podnosi umiejętności rodziców w zakresie wspierania swoich dzieci. Dostęp na 12 miesięcy do bezpłatnej platformy dla rodziców jest możliwy tylko przy zakupie szkolenia dla całej Rady Pedagogicznej.