Skip to main content

Nastolatek w kryzysie.

Depresja, niska samoocena,
problemy z psychiką

szkolenie online Tomasza Bilickiego

Kup dostęp do szkolenia!

Nastolatek w kryzysie.

Depresja, niska samoocena,
problemy z psychiką

szkolenie online Tomasza Bilickiego

Kup dostęp do szkolenia!

Zdrowie psychiczne nastolatków to niezmiernie istotna część ich ogólnego rozwoju. Okres dojrzewania przypada na ten etap w życiu, gdy człowiek jest już bardzo aktywny poza środowiskiem domowym. Szkoła odgrywa w tym czasie kluczową rolę. 

W szkole spotykają się nieukształtowani młodzi ludzie z już dojrzałymi dorosłymi – swoimi nauczycielami, którzy w naturalny sposób wnoszą w życie szkoły swoje własne przeżycia i doświadczenia. Niektórzy badacze twierdzą, że wręcz niesiemy w sobie historię poprzednich pokoleń (tzw. traumy transgeneracyjne).

Podczas tego szkolenia przekonamy się, że my jako nauczyciele powinniśmy rozpoznawać swoje uczucia i emocje oraz odnosić się do historii swojego życia. To istotne tym bardziej, im bardziej będziemy koncentrować się na nastolatkach mających trudności w zakresie zdrowia psychicznego, np. w depresji czy z niską samooceną.

Szkoła powinna być bezpiecznym miejscem dla dzieci i dorosłych, zwłaszcza w tym najtrudniejszym czasie  – dojrzewania uczennic i uczniów. Podczas szkolenia spojrzymy na ów kryzys rozwojowy zarówno oczami dorosłego, jak i samego młodego człowieka.

PODCZAS SZKOLENIA ONLINE:

 • Poznasz podstawy psychologii rozwojowej oraz psychopatologii wieku adolescencji.
 • Lepiej zrozumiesz prawidłowości i dysfunkcje wieku dojrzewania, co pozwoli na optymalizację procesów dydaktycznych i wychowawczych w szkole.
 • Poczujesz się pewniej w roli wychowawcy nastolatków oraz lepiej zaplanujesz lekcje, dostosowane do potrzeb młodzieży.
 • Pogłębisz postawę szacunku do osób z problemami psychicznymi.
 • Dasz sobie prawo do bycia nauczycielem, który nie zawsze musi perfekcyjnie sobie radzić w sprawach nastolatków.

Wyniki badań związane z samopoczuciem psychicznym młodych ludzi wskazują, że ok. 14% uczniów w Polsce wymaga znaczącej interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym.* Szkolenie online „Nastolatek w kryzysie” to niezwykła szansa, by zgłębić tajniki pracy z młodzieżą w trudnych dla nich momentach i nauczyć się, jak skutecznie reagować w szkole na sygnały alarmowe związane z ich psychiką.

*Biuro Rzecznika Praw Dziecka, Ogólnopolskie badanie jakości życia dzieci i młodzieży w Polsce, 2022

Kup dostęp do szkolenia!

nieograniczony dostęp 24/7
przez 12 miesięcy

imienne zaświadczenie
po ukończeniu szkolenia

dodatkowe spotkania na żywo
online w ramach szkolenia

możliwość przesłania do eksperta
studium przypadku

kompendium wiedzy
na temat psychiki nastolatków

bezpłatna platforma dla rodziców
przy dostępie dla placówek

Spotkania z ekspertem

Sprawdzone praktyki wspierania nastolatków!

W czasie spotkań online na żywo z ekspertem skupimy się na praktycznych rozwiązaniach w sytuacjach, gdy uczniowie przeżywają kolejne kryzysy. Zastanowimy się, co możemy wówczas zrobić. Jak pomóc im i sobie. Na podstawie najczęściej występujących sytuacji oraz przesłanych Tomaszowi Bilickiemu anonimowo studiów przypadku ekspert omówi, jakie działania powinniśmy podjąć. Podczas spotkań wymienisz się także spostrzeżeniami z innymi uczestnikami na czacie i zadasz ekspertowi nurtujące Cię pytania.

Wielu dorosłym trudno zrozumieć postawy nastolatków i nie ma w tym nic dziwnego. Same nastolatki często nie rozumieją, dlaczego zachowują się tak, a nie inaczej. Szczególną rolę pełnią w tym wszystkim nauczyciele, nierzadko bezsilni, bezradni, a czasem odczuwający objawy wypalenia. Wierzę, że to szkolenie może pomóc im to zmienić.
Praca z nastolatkami może dawać naprawdę bardzo dużo satysfakcji. Kiedy spojrzymy na nich ze zrozumieniem i empatią, nie będziemy stygmatyzować i kierować się uprzedzeniami, często okażą swoją wdzięczność. Nie zmienia to oczywiście faktu, że młodzież potrzebuje stawiania granic i wymagań.
– Tomasz Bilicki

Korzyści z udziału w szkoleniu:

7 h dydaktycznych

około 7 godzin dydaktycznych lekcji wideo, zrealizowanych w wysokiej jakości

spotkania z ekspertem

trzy grupowe spotkania online z Tomaszem Bilickim

dostęp 24/7

dostęp dowolną liczbę razy, 24 godziny na dobę przez okres 12 miesięcy

zaświadczenie

po zakończeniu szkolenia otrzymasz imienne zaświadczenie uczestnictwa do pobrania

moduł dla rodziców

specjalne szkolenie, które pomoże rodzicom w zrozumieniu kryzysów nastolatków

praktyczne wskazówki

możliwość skorzystania ze wskazówek dotyczących wspierania nastolatków

Ekspert

Ekspert prowadzący

Tomasz Bilicki

ekspert EduAkcji

Pedagog, psychoterapeuta (1. poziom referencyjny), psychotraumatolog, interwent kryzysowy oraz nauczyciel. Ukończył studia podyplomowe m.in. z psychologii motywacji (Uniwersytet SWPS) i psychotraumatologii (Uniwersytet Gdański) oraz kilkaset godzin szkoleń w zakresie wsparcia i terapii. Absolwent amerykańskiego programu szkoleniowego ICISF w modelu indywidualnej i grupowej interwencji kryzysowej CISM, zalecanego przez ONZ. Szkolił się także na Uniwersytecie w Nowym Jorku, Utrechcie i na Harvardzie. Pracuje m.in. w punkcie interwencji kryzysowej i ośrodku opieki psychologiczno-psychoterapeutycznej. Prowadzi psychoterapię głównie metodą koherencji, opartą na nurtach konstruktywistycznych, pod superwizją dra Michała Jasińskiego, licencjonowanego nauczyciela Coherence Psychology Institute

Zapraszamy do skorzystania ze szkolenia mówiącego o kryzysach, jakie przeżywają nastolatkowie w trudnym okresie dojrzewania. Szkolenie prowadzi wybitny w tej dziedzinie ekspert – psychoterapeuta, psychotraumatolog i certyfikowany interwent kryzysowy – Tomasz Bilicki. Oferujemy dostęp dla osób indywidualnych oraz placówek, w wyjątkowej cenie, z dostępem do szkolenia przez pełne 12 miesięcy, 24 godziny na dobę, z dowolnego miejsca i urządzenia z dostępem do internetu!

Opis szkolenia online

MODUŁ I

Wiek dojrzewania – kiedy z kokonu wylatuje piękny motyl

To trudny czas zarówno dla nastolatków, jak i dorosłych. Młodzi muszą pozbawić dorosłych władzy, odepchnąć od siebie, znaleźć wsparcie w grupie rówieśniczej, a jednocześnie wspaniale by było nie zrobić sobie krzywdy. I skończyć szkołę.

Celem tego modułu jest pogłębienie wiedzy o prawidłowościach i dysfunkcjach wieku dojrzewania. Pozwoli to zrozumieć ten trudny czas w perspektywie psychologii rozwojowej oraz tożsamości współczesnego pokolenia.

TEMATY PORUSZONE W MODULE:

 • Prawidłowości i dysfunkcje wieku dojrzewania.
 • Samoocena, ciałoneutralność, autoakceptacja nastolatka.
 • Psychoseksualność, w tym tożsamości płciowe i orientacje seksualne.
 • Zachowania ryzykowne i profilaktyka.
 • Dekalog zdrowia psychicznego nastolatka.

MODUŁ II

Houston, mamy problem! Kiedy zaczynają się prawdziwe kłopoty

Nie zawsze wszystko układa się dobrze, czyli zdrowo. Trudności, kryzysy i zaburzenia, które mogą wystąpić w wieku dojrzewania znacząco utrudniają pracę nauczycieli oraz funkcjonowanie całych rodzin. Często dorośli są bezsilni, a w szkole rodzi się pytanie o efekty edukacyjne i postępowanie placówki wobec chorego, młodego człowieka, np. w kwestii stawiania wymagań i oceniania.

Celem tego modułu jest rozwój naszej świadomości w zakresie trudności przeżywanych przez nastolatków. Spojrzymy na różne zaburzenia zarówno z perspektywy szkoły, jak i rodzica oraz samego młodego człowieka.

TEMATY PORUSZONE W MODULE:

 • Chandry i kryzysy nastolatków.
 • Samouszkodzenia, zachowania suicydalne a szkoła.
 • Traumy, choroby i zaburzenia psychiczne nastolatków, w tym depresja.
 • Korzystanie z używek, uzależnienia od substancji i od zachowania.
 • Przejawy demoralizacji u nastolatków.

MODUŁ III

Szkoła przyjazna nastolatkom, ale też ich nauczycielom

Wiek dojrzewania ma swoje prawa i specyfikę. Prawidłowości adolescencji od lat nie zmieniły się, ale tożsamość pokoleniowa sprawia, że nastolatki są dzisiaj zupełnie inne niż my – obecnie dorośli – w ich wieku. Niektórzy narzekają na młodych, ich brak ambicji, motywacji, kruchość, niezdolność znoszenia dyskomfortu psychicznego.

Dzięki temu modułowi poprawimy umiejętności w zakresie wsparcia nastolatków w kryzysie. Pozwoli to osiągać lepsze efekty edukacyjne i wychowawcze oraz wzmocnić zaufanie nauczycielek i nauczycieli do siebie samych. Całe grono pedagogiczne jest przecież zobowiązane do świadczenia pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

TEMATY PORUSZONE W MODULE:

 • Komunikacja ze zdrowym i chorym nastolatkiem.
 • Co mówić, a czego nie mówić nastolatkom.
 • Zasady interwencji kryzysowej w szkole.
 • Wiek nastoletni a motywacja do rozwoju i współpraca z rodzicami.
 • Specyfika wieku nastoletniego a szkoła – dobre praktyki.

MODUŁ DLA RODZICÓW

Kiedy patrzysz na swojego nastolatka i tęsknisz za niemowlęciem

Bycie rodzicem nastolatka to wyzwanie adekwatne do wieku rozwojowego dziecka – dojrzewanie, obok porodu, to największa zmiana w życiu człowieka. Nic więc dziwnego, że rodzice nastolatków mają rozmaite trudności. Nierzadko obwiniają samych siebie, koncentrują się na swoich słabościach. To naturalne. Ale efektywniej jest myśleć o przyszłości, na którą mamy wpływ, a nie o przeszłości, której nie da się zmienić. Nie da się być rodzicem bezbłędnym, ale może da się być lepszym.

Celem tego modułu jest podniesienie umiejętności rodziców w zakresie wsparcia nastolatków, co może przełożyć się na poprawę relacji w rodzinie i dobrostan wszystkich jej członków.

TEMATY PORUSZONE W MODULE:

 • Prawidłowości i dysfunkcje wieku dojrzewania.
 • Czego nigdy nie mówić nastolatkom i jak komunikować się z młodzieżą.
 • Współpraca ze szkołą.

Moduł dla rodziców

Bezpłatna platforma dla rodziców przy dostępie dla placówek!

Szkolenie online jest wzbogacone o dodatkowy moduł dla rodziców i opiekunów dzieci w wieku nastoletnim. To specjalnie przygotowane szkolenie wideo zawiera wiedzę na temat psychicznego rozwoju nastolatków oraz podnosi umiejętności rodziców w zakresie wspierania swoich dzieci. Dostęp na 12 miesięcy do bezpłatnej platformy dla rodziców jest możliwy tylko przy zakupie szkolenia dla całej Rady Pedagogicznej.

Skorzystaj z atrakcyjnej oferty!

Wybierz liczbę osób w Radzie Pedagogicznej Twojej placówki

do 30 osób

$ 2 980 zł

za 12 miesięcy
 • Moduł dla rodziców
 • Spotkania online z ekspertem
 • Dostęp 24/7
 • Imienne zaświadczenie
KUP TERAZ

31-60 osób

$ 3 680 zł

za 12 miesięcy
 • Moduł dla rodziców
 • Spotkania online z ekspertem
 • Dostęp 24/7
 • Imienne zaświadczenie
KUP TERAZ

61-80 osób

$ 3 980 zł

za 12 miesięcy
 • Moduł dla rodziców
 • Spotkania online z ekspertem
 • Dostęp 24/7
 • Imienne zaświadczenie
KUP TERAZ

od 81 osóbBEZ LIMITU OSÓB

$ 4 380 zł

za 12 miesięcy
 • Moduł dla rodziców
 • Spotkania online z ekspertem
 • Dostęp 24/7
 • Imienne zaświadczenie
KUP TERAZ

Dostęp
indywidualny

dostęp na 12 miesięcy

tylko 498 zł
za dostęp dla jednej osoby

Inne szkolenia dla nauczycieli szkół