Skip to main content

W teorii gier, społeczeństwo i konflikt pokoleń można postrzegać jako konflikt interesów. Pokolenie schodzące ze sceny będzie wtedy strażnikiem reguł gry, a do ich przestrzegania będzie zachęcać pokolenie wchodzące, czyli nastolatki.

Taka presja na młodsze pokolenie będzie wywierana mimo tego, że nie będzie to w jego interesie, bo przyjęte bez refleksji czy chęci zmian reguły, będą odnosiły się do stanu społeczeństwa z przeszłości, kiedy reguły w nim panujące ustanawiało także wcześniejsze pokolenie. Tym samym edukacja nie powinna być przestrzenią wyciszania konfliktów międzypokoleniowych, a miejscem, gdzie uczy się, jak te reguły rozumieć i negocjować. Zmiany reguł w zmieniających się okolicznościach są funkcjonalne nie tylko pokoleń wstępujących, ale i całego społeczeństwa.

Wojciech Albiński, redaktor bloga EduAkcji

Oceń, jak ciekawy był artykuł

Niech skorzystają też inni

Zapisz się do newslettera EduAkcji!

Oświadczam, że zapoznałem/zapoznałam się z informacją dotyczącą przetwarzania moich danych przez administratora danych osobowych - spółkę EduAkcja Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych obejmujących mój adres e-mail przez spółkę EduAkcja Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie („EduAkcja”), polegające na dopisaniu tego adresu do newslettera EduAkcji i wysyłaniu na ten adres informacji o ofercie EduAkcji.