Przestrzeń odkrywcy w przedszkolu

doświadczenia i eksperymenty uwalniające naturalną ciekawość dzieci
szkolenie online

Dlaczego warto eksperymentować?

Dzieci posiadają niezwykłą, naturalną umiejętność i potrzebę odkrywania otaczającego ich świata. Skakanie przez kałuże, zbieranie kasztanów, tworzenie domowych hodowli ślimaków, wywoływanie echa z lasu i łapanie drobinek kurzu… Co możemy zrobić, aby pielęgnować te wspaniałe kompetencje odkrywcy? Jak uwalniać i wspierać naturalną ciekawość dziecka? Jak wspierać je w samodzielnym poznawaniu świata? Stwórzmy ku temu przestrzeń! Szkolenie powstało po to, aby zachęcić Cię do wykonywania prostych eksperymentów, wspólnych badań i przyrodniczych obserwacji oraz po to, aby pokazać Ci jak w prosty sposób przygotować i przeprowadzić takie warsztaty dla całej grupy przedszkolnej – małym nakładem czasu i środków.

Zajęcia przyrodniczo-badawcze sprzyjają wielokierunkowej aktywności dziecka – zarówno technicznej, poprzez tworzenie prostych konstrukcji tłumaczących poszczególne zjawiska, a także emocjonalnej, ponieważ zaskoczenie, zniecierpliwienie i moc entuzjazmu są ich nieodłączną częścią. Co więcej, pomagają budować poczucie sprawczości u dzieci i uczą myślenia przyczynowo-skutkowego. Wspólne eksperymentowanie jest świetnym narzędziem do wywołania efektu WOW, czyli momentu zaskoczenia, dzięki któremu najwięcej zapamiętujemy i uczymy się.

Biorąc udział w tym szkoleniu:

zdobędziesz wiedzę o tym, jak wykorzystać przedmioty codziennego użytku podczas zajęć badawczych, jak w 10 minut zamienić salę przedszkolną w laboratorium i jakie laboratoryjne skarby kryją niepozorne przedszkolne (i kuchenne!) szafki. Nauczysz się wykonywać proste i atrakcyjne eksperymenty oraz dowiesz się, jak zaplanować atrakcyjne zajęcia przyrodnicze z efektem WOW!. I co najważniejsze, dowiesz się jak je przygotować, aby zaoszczędzić czas i jak przeprowadzić zajęcia, aby uczestniczyć w nich mogła cała grupa.

Szkolenie nie tylko ułatwi Ci wprowadzenie dzieci w świat nauki, ale też rozwijanie ich kompetencji dedukcyjnych, poczucia sprawczości, wzmacniania poczucia własnej wartości. Gotowa, gotowy na nowe doświadczenia?!

Korzyści dla dziecka:

  • udział w atrakcyjnych zajęciach na terenie przedszkola,
  • nauka przez zabawę,
  • wzbogacenie zasobu słownictwa,
  • rozwój manualny,
  • rozwój myślenia przyczynowo-skutkowego,
  • wzmocnienie poczucie sprawczości i umiejętności radzenia sobie z porażkami,
  • rozwijanie naturalnej potrzeby poznawania otaczającego świata,
  • przygotowanie do edukacji szkolnej,
  • doskonała zabawa w odkrywanie świata.

Przykładowe odcinki szkolenia

Perełki w oleju. Wykład

Perełki w oleju. Zajęcia z dziećmi

Dokładny program szkolenia

Przestrzeń odkrywcy – od czego zacząć?
Zabawy badawcze – od czego zacząć? Niezbędnik eksperymentatora
Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci podczas zabaw badawczych?
Warsztaty z dziećmi. Ustalamy zasady bezpieczeństwa.
Eksperymenty z wodą
Magiczne gwiazdki
Warsztaty z dziećmi. Magiczne gwiazdki.
Woda wędrowniczka
Sprytne ołówki
Warsztaty z dziećmi. Sprytne ołówki
Czarodziejskie kartoniki
Pływające spinacze
Uciekający brokat
Warsztaty z dziećmi. Uciekający brokat
Barwniki do eksperymentów + kolorowa piana
Warsztaty z dziećmi. Kolorowa piana
Perełki w oleju
Warsztaty z dziećmi. Perełki w oleju
Chemia od kuchni
Rosnąca piana
Kolorowe wulkany
Warsztaty z dziećmi. Kolorowe wulkany
Zaczarowane kolory
Cukierkowa tęcza
Podsumowanie

Poznaj ekspertkę

Justyna Sobolewska (d. Karpińska)

Jestem biotechnolożka i edukatorką, która połączyła przyrodnicze zamiłowania z pasją do pracy z dziećmi. Jestem również autorką projektu Nauka Jest Fajna! oraz scenariuszy warsztatów edukacyjnych z zakresu alternatywnej edukacji przyrodniczej. Ponadto założyłam kanał YouTube: Nauka Jest Fajna! kierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Na co dzień pomagam dzieciom rozwijać naturalną ciekawość i odkrywać radość uczenia się – w przedszkolach, szkołach i otwartych przestrzeniach. Swoimi działaniami przekonuję, że nauka towarzyszy nam na każdym kroku i że, odpowiednio podana, dostarcza mnóstwa radości i na długo zapada w pamięci. W warsztatach, które przeprowadziłam, udział wzięło ponad 10 000 dzieci w wieku 3-13 lat.

OPINIE

uczestników szkolenia

Cieszę się bardzo, że za sprawą tak łatwych do przygotowania eksperymentów, będę mogła sprawić radość moim małym podopiecznym. A możliwość przeżywania i odkrywania nowych doświadczeń z pewnością przyczyni się do rozwoju ich inwencji twórczej i pomysłowości w codziennym przedszkolnym działaniu.

DorotaUczestniczka szkolenia

Bardzo przydatne przykłady prostych eksperymentów dla przedszkolaków, które pobudzą dzieci do poszukiwania, dociekania, stawiania hipotez i ich udowadniania oraz wnioskowania. Istotne jest również bezpieczeństwo dzieci i zasady przeprowadzania tych eksperymentów.

Wiesławauczestniczka szkolenia

Szkolenie bardzo przydatne, praktyczne i pomocne w pracy badawczej dzieci z pomocą nauczycielki wychowania przedszkolnego. Rozwija potencjał intelektualny dzieci, logiczne myślenie, percepcję i pamięć analizatora wzrokowego i słuchowego, funkcje poznawcze, integruje społecznie dzieci .

Danutauczestniczka szkolenia

Bardzo ciekawe i przydatne szkolenie w pracy nauczyciela wychowania przedszkolnego. Dodatkowo profesjonalne, dokładne a zarazem przystępne poprowadzenie szkolenia.

Annauczestnik szkolenia

Bardzo podobało mi się szkolenie o eksperymentach! Czekałam na tego typu szkolenie. Robiłam już w przedszkolu dwa doświadczenia z przedstawionych przez Panią Justynę i na pewno resztę również wykorzystam w pracy z moimi dziećmi z grupy!

Martauczestnik szkolenia
Kup dostęp

Inne szkolenia dla nauczycieli przedszkoli