Wyobraźnia twórcza

Szkolenie online:
o znaczeniu wyobraźni twórczej w rozwoju dzieci.

Dlaczego wyobraźnia twórcza jest tak ważna?

Trudno sobie wyobrazić (no właśnie, wyobrazić!) twórczą zabawę bez udziału wyobraźni. To dzięki niej zwykły patyk raz staje się mieczem świetlnym w świecie Gwiezdnych Wojen, innym razem łyżką, którą trzeba zamieszać Veritaserum – potężny eliksir prawdy. Ale czy wyobraźnia jest tylko motorem napędzającym dziecięcą zabawę? Dzięki badaniom mającym ponad stuletnią tradycję wiemy, że zdolności wyobrażeniowe pomagają również w procesie uczenia się.

Jednak przykład Alberta Einsteina, z jego słynnym eksperymentowaniem w wyobraźni, dzięki któremu możliwe było sformułowanie teorii względności, nie wszystkich przekonuje. Dlatego w trakcie tego szkolenia nie będziemy rozstrzygać, czy rację miał Einstein pisząc, że wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy. Nasze myślenie i działanie ukierunkujemy na zrozumienie znaczenia, wartości wyobraźni w procesie uczenia się i nauczania oraz rozwoju społecznym dzieci.

Uczestnicząc w szkoleniu zdobędziesz więc wiedzę, między innymi: o etapach rozwoju zdolności wyobrażeniowych, przejawach oraz sprawdzonych metodach wspierania tego rozwoju. Rozwiniesz umiejętności niezbędne do przygotowania własnego, autorskiego programu rozwijania zdolności wyobrażeniowych dostosowanego do potrzeb grupy, z którą pracujesz. Wreszcie, zdobędziesz inspiracje i wskazówki metodyczne dotyczącego tego, jak ‘gimnastykować’ wyobraźnię dzieci w wieku przedszkolnym. Ale uwaga! W trakcie szkolenia nie zawaham się też użyć Twojej wyobraźni. Podejmujesz wyzwanie?

Korzyści dla dzieci:

  • rozwinie umiejętności wyobrażeniowe,
  • uniknie wielu niepowodzeń i przykrości – gdy wyobraźnia podpowie mu, co może się przydarzyć przez pochopne działania,
  • rozbudzi w sobie kreatywne myślenie,
  • nabierze śmiałości w zadawaniu pytań i generowaniu pomysłów,
  • rozbudzi w sobie ciekawość poznawczą i zaangażowanie w nowe działania,
  • nauczy się tolerancji na pomysły innych.

Przykładowe odcinki szkolenia

Myślenie kombinatoryczne

Myślenie kombinatoryczne. Zajęcia z dziećmi

Dokładny program szkolenia

Wykłady
Wyobraźnia
Myślenie dywergencyjne
Myślenie kombinatoryczne
Książka obraz(k)owa.
Myślenie pytajne
Pokazowe zajęcia z dziećmi
W jak wyobraźnia. Zajęcia z dziećmi.
Ćwiczymy płynność, giętkość i oryginalność myślenia. Zajęcia z dziećmi
Myślenie kombinatoryczne – zabawy transformacyjno-konstrukcyjne. Zajęcia z dziećmi.
Książka obraz(k)owa. Zajęcia z dziećmi
Myślenie pytajne. Zajęcia z dziećmi

Poznaj ekspertkę

dr Monika Just

Jestem pedagogiem dziecięcym, dydaktykiem współpracującym z Uniwersytetem Łódzkim i Akademią Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi. Prowadzę zajęcia z metodyk przedmiotowych edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, a także z zakresu rozwijania kompetencji miękkich, twórczego rozwiązywania problemów i metod aktywizujących myślenie. Moja codzienna praca to łączenie wiedzy teoretycznej z praktyką i popularyzowanie psychopedagogiki twórczości w edukacji. Jako trener twórczości i licencjonowany superwizor Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności realizuję warsztaty i szkolenia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, pobudzające myślenie twórcze, ze szczególnym wykorzystaniem analogii i metafor. Bardzo lubię pracę z dziećmi, ponieważ mogę odkrywać w nich kreatywność i drzemiący twórczy potencjał!

OPINIE

uczestników szkolenia

Szkolenie na bardzo wysokim poziomie. Prowadząca sympatyczna, często z humorem łączyła treści teoretyczne z praktycznymi – wielość przykładów. Uważam, że wiedzę, którą zdobyłam na temat wyobraźni wykorzystam w pracy z dziećmi w przedszkolu.

ElżbietaUczestniczka szkolenia

Treści przystępnie przekazane i poparte przykładami. Tematyka ciekawa i bardzo ważna w pracy z małymi dziećmi.

Agatauczestniczka szkolenia

Bardzo pomysłowy i dobrze skonstruowany test. Trzeba również wspomnieć o świetnie przedstawionej tematyce w filmach, które wiele mogą nauczyć.

Mariauczestniczka szkolenia

Bardzo ciekawe i przydatne informacje. Napewno będzie mi łatwiej prowadzić zajęcia z większą wyobraźnią.

Katarzynauczestniczka szkolenia

Szkolenie prowadzone przez panią Monikę było bardzo dobrze przygotowane ze strony metodycznej i merytorycznej. To bardzo dobra podpowiedź w jaki sposób rozwijać wyobraźnię twórczą, talent, pasję i ciekawość poznawczą u małych dzieci. Z pewnością będę korzystała z informacji i materiałów zdobytych podczas szkolenia.

Dorotauczestnik szkolenia
Kup dostęp