Skip to main content

O tym, że nie możemy żyć bez innych, że samotność to ogromny ból i że nastolatki zmieniają jedną grupę odniesienia (rodziców) na drugą (rówieśników) opowiada prof. Marek Kaczmarzyk, autor szkolenia pt. „Bunt nastolatka. Od konfliktu do akceptacji w perspektywie neurobiologii”.

Człowiek podobnie jak wiele innych gatunków żyje i ewoluuje w tzw. dostosowaniu łącznym, to jest w grupach, które mogą i umieją więcej niż jednostki, które się na nie składają. Dotyczy to wszystkich ludzi i ma swoje konsekwencje dla różnych grup wiekowych. Nastolatek jest w momencie, gdy wyzwala się z grupy rodzinnej i zmienia swój punkt odniesienia na relacje rówieśnicze.

Rzecz jednak w tym, że nastoletnia grupa rówieśnicza składa się z niedojrzałych członków, którzy mają problem chociażby z szacowaniem ryzyka. Próby ochrony nastolatka przed takimi grupami przez rodziców i opiekunów rodzą konflikty. Brak takich grup czy odrzucenie przez nie rodzi ból – porównywalny a nawet większy niż ból fizyczny.

Wojciech Albiński, redaktor bloga EduAkcji

Oceń, jak ciekawy był artykuł

4.4 / 5. Liczba ocen: 39

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen!

Niech skorzystają też inni

Zapisz się do newslettera EduAkcji!

Oświadczam, że zapoznałem/zapoznałam się z informacją dotyczącą przetwarzania moich danych przez administratora danych osobowych - spółkę EduAkcja Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych obejmujących mój adres e-mail przez spółkę EduAkcja Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie („EduAkcja”), polegające na dopisaniu tego adresu do newslettera EduAkcji i wysyłaniu na ten adres informacji o ofercie EduAkcji.