Skip to main content

W nasze mózgi wbudowany jest mechanizm odwracania uwagi od czasu do czasu. Dlatego ważne jest, żeby mieć świadomość ograniczeń naszej pamięci roboczej (krótkotrwałej), która odpowiada za bieżące przyjmowanie i analizowanie bodźców ze środowiska.

Pojemność pamięci roboczej, czyli operacyjnej określa się na zaledwie 30 bitów, co w informatyce jest bardzo niewielką ilością i oznacza, że na raz jest w stanie procedować do plus minus 7 elementów. Nadto pamięć operacyjna co jakiś czas przestawia swoje skupienie w innym kierunku. Przedstawione wiadomości są o tyle istotne w szkole, że nauczyciel chcąc być skutecznym, powinien znać mechanizmy pamięci krótkotrwałej, wiedzieć jak skupić na sobie uwagę, ale i jak okresowo odpuszczać czy przenosić uwagę z toku wykładu na inne rzeczy, by w dłuższej perspektywie zachować uwagę ucznia…

Wojciech Albiński, redaktor bloga EduAkcji

Oceń, jak ciekawy był artykuł

Niech skorzystają też inni

Zapisz się do newslettera EduAkcji!

Oświadczam, że zapoznałem/zapoznałam się z informacją dotyczącą przetwarzania moich danych przez administratora danych osobowych - spółkę EduAkcja Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych obejmujących mój adres e-mail przez spółkę EduAkcja Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie („EduAkcja”), polegające na dopisaniu tego adresu do newslettera EduAkcji i wysyłaniu na ten adres informacji o ofercie EduAkcji.