Drama w przedszkolu

o metodzie skutecznego wspomagania rozwoju dzieci w przedszkolu
szkolenie online

Czym jest drama?

W ostatnich latach drama, jako jedna ze ścieżek pracy z dziećmi stała się rozpoznawalna i zyskała na popularności. Jednak, aby w pełni korzystać z tej niezwykłej metody pracy z grupą, konieczne jest kompleksowe zrozumienie, a przede wszystkim polubienie jej specyfiki. Drama ma bowiem niezwykłą moc, rozbudza ciekawość poznawczą dzieci, ich zaangażowanie w nowe działania, wyobraźnię i kreatywność. Pomaga zrozumieć emocje, rozwijać osobowość i umiejętności społeczne.

Drama jest doskonałą formą nauki poprzez działania praktyczne. Ale jednocześnie wymaga od nas, nauczycieli, nabrania dystansu, zrzucenia płaszcza dorosłości i umiejętności wchodzenia w różne, niekiedy bardzo “niedorosłe” role. Jeden z czołowych autorów metody dramy, Brian Way pisze o niej, że jest “sposobem wspomagania rozwoju każdej osoby”.

Właśnie dlatego w pierwszej z dwóch części szkolenia dowiesz się, jakie są podstawowe, praktyczne i teoretyczne założenia dramy w pracy z dziećmi, natomiast w drugiej zobaczysz zajęcia z dziećmi, jako ilustrację przedstawionych wiadomości teoretycznych. Gotowa/y na nowe wyzwania?!

Korzyści dla dzieci:

  • rozwinie wiarę we własne możliwości,
  • doświadczy sytuacji, w których dokona samodzielnych wyborów i podejmowania decyzji,
  • rozbudzi w sobie ciekawość poznawczą i zaangażuje w nowe działania,
  • pobudzi wyobraźnię i kreatywność,
  • doświadczy elementów sztuki w różnych jej przejawach,
  • wzbogaci zasób słownictwa biernego i czynnego,
  • zrozumie swoje  emocje i osób z nim współdziałających.

Przykładowe odcinki szkolenia

Stymulatory. Wykład

Maski. Zajęcia z dziećmi

Dokładny program szkolenia

Czym jest drama?
Pozorność, a rzeczywistość.
Jak pracować z grupą?
Nauczyciel w akcji.
Techniki dramowe.
Jak budować scenariusze dramowe?
Stymulatory.
Zajęcia z dziećmi. Buka i zwierzątka.
Zajęcia z dziećmi. Elfy i Czarnoksiężnik.
Zajęcia z dziećmi. Maski.

Poznaj ekspertkę

Maria Maruszczyk

Jestem psycholożką, absolwentką Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Od samego początku studiów byłam zainteresowana pracą z dziećmi, co zaprowadziło mnie na ścieżkę dramy stosowanej. Ukończyłam Szkołę Warsztatu i Treningu Psychologicznego, roczny Kurs Umiejętności Interpersonalnych i Podstaw Pomagania Gestalt oraz Szkołę Dramy Stosowanej. Jestem właścicielką Gruntowni, w której rozwijam program psychoedukcyjny “Dramowe bajki o emocjach” dla dzieci w wieku przedszkolnym. W wolnych chwilach tworzę kartonowe domki dla lalek i samochodów mojej córki. Odpoczywam podczas wspólnych podróżny z moją trzyosobową rodziną.

OPINIE

uczestników szkolenia

Bardzo ciekawe szkolenie z pomysłowymi przykładami zajęć, na pewno wykorzystam do swojej pracy z dziećmi.

MartaUczestniczka szkolenia

Świetne szkolenie, wspaniała Pani prowadząca, aż miło patrzeć i słuchać! Otrzymałam wiele cennych wskazówek. Dziękuję i polecam!

Aleksandrauczestniczka szkolenia

Poprzez udział w szkoleniu poznałam metodę dramy. Bardzo szczegółowe przedstawienie tematu przez prowadzącą, zachęciło mnie do podjęcia próby zastosowania tej metody w pracy.

Bernardauczestniczka szkolenia

Bardzo dziękuję za wspaniałe szkolenie. Wiele ciekawych pomysłów do wykorzystania w pracy z dziećmi. Zabawy z dzieciństwa w nowej odsłonie.

Elżbietauczestniczka szkolenia
Kup dostęp

Inne szkolenia dla nauczycieli przedszkoli