Szkolenie dostępne w roku przedszkolnym 2020/2021

Podejście Reggio Emilia

dzieci jako bohaterowie własnego rozwoju.

Czym jest podejście Reggio Emilia?

Podejście Reggio Emilia ma dalekosiężne działanie – od wielu lat, inspirując i wpływając na praktykę rodzicielską i nauczycielską na całym świecie. Szkolenie jest oryginalną wskazówką dla nauczycieli, którzy dopiero zaczynają odkrywać swój potencjał i tworzą warsztat pracy oraz ożywczą odmianą dla doświadczonych praktyków. Warsztat daje okazję, aby zastanowić się, co w lokalnym kontekście oznacza realizacja projektów edukacyjnych Reggio Emilia i jak wykorzystać otrzymane materiały, aby skutecznie realizować kreatywne innowacje. Omówimy zasady projektu edukacyjnego Reggio Emilia oraz sposoby, w jakie można prowokować dziecko do doświadczania i budowania wiedzy. Omówię zasady tworzenia przestrzeni i relacji między dorosłymi i dziećmi oraz między dorosłymi: nauczyciele-rodzice-decydenci. Wskażemy sposoby pobudzania aktywności dzieci i uczenia się jednostek i grup. Uczestnicy odkryją swoje możliwości, przyglądając się prostym a skutecznym sposobom pracy zgodnie z podejściem Reggio Emilia.

Dzięki uczestnictwu w szkoleniu dowiesz się:

  • Jak zobaczyć świat oczami dziecka i mówić w ich „100 językach” w domu i szkole.
  • Jak odnaleźć dziecięcą matematykę w skakaniu, czytanie w czystej kartce, kosmos w kałuży.
  • Jak zmienić zwykłe przedmioty w niezwykłe pomoce dydaktyczne.
  • Jak umacniać dzieci w poczuciu ciekawości i zdumienia wobec świata.
  • Jak budować poczucie własnej wartości.
  • Jak rozpocząć zmianę, napisać i zrealizować oryginalną innowację pedagogiczną w idei ReggioEmilia.

Podczas szkolenia odkryjesz moc swojej intuicji, zobaczysz potencjał edukacyjny w kwiatku, patyku i koraliku oraz nauczysz się budować ciekawe, bogate i inspirujące środowisko rozwoju dzieci w duchu Reggio Emilia.

Dokładny program szkolenia

Podejście Reggio Emilia. Zajęcia językowe, matematyczne, artystyczne, ruchowe w nowej odsłonie.
Kiedy stanąć z tyłu. Sposoby prowadzenia dokumentacji indywidualnej.
Potencjał zabawy swobodnej. Organizacja miejsc swobodnej aktywności i wykorzystywanie okazji edukacyjnych.
Cisza czy hałas? Jak wybrać skuteczną metodę pracy.
Współpraca z grupą rówieśników. Uczyć się szybciej i skuteczniej – zabawy budujące kompetencje społeczne.
Idea Reggio Emilia w awansie nauczyciela i praktyce rodzica.

Poznaj eksperta

Agnieszka Kuźba

Jestem nauczycielką, doradcą w zakresie edukacji naturalnej, prelegentką, autorką esejów i materiałów metodycznych inspirujących do wzbogacania warsztatu nauczyciela w oparciu o metody M. Montessori, R. Steinera, L. Malaguzzi i najnowsze zdobycze neurodydaktyki. Prowadzę warsztaty z zakresu rozwijania inteligencji wielorakich – m.in. treningu uważności, ruchu w naturze i wykorzystania materiałów naturalnych w pracy dydaktycznej i wychowawczej we wczesnej edukacji. Z sukcesem stosuję łatwe w pozyskaniu materiały naturalne jako karty pracy dla wspierania wszystkich sfer rozwoju dziecka ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju poznawczego.