Skip to main content

Nie ma obszaru rozwoju dzieci, w którym nie pomoże im ruch. Opowiada Marzenna Kłos, autorka szkolenia o ruchu w przedszkolu.

Ruch dziecka przedszkolnego przyspiesza jego rozwój na każdym polu. Wzmaga koordynację ruchową, a zatem sprawia, że dzieci lepiej wchodzą w kolejne zadania stawiane przed nimi w przedszkolu i później szkole. Ruch pozwala też zwiększyć odporność, a przed wszystkim buduje w dziecku samodzielność i daje pewność siebie.

Kolejne podjęte próby w grach, zabawach, dziesiątki przegranych i wygranych, podjęte próby ubierania się i dbania o siebie budują nawyki, które przenoszą to poczucie pewności siebie na całe życie. Ruch i zabawy zespołowe pozwalają też lepiej rozumieć zasady panujące w grupach przez jasne wskazanie reguł, którymi się te grupy kierują.

Nawyk samodzielnego ruchu pozwala też lepiej radzić sobie z emocjami przez umiejętne rozładowywanie i włączanie trudnych emocji w swoje życie (złość, napięcie, stres), co przydaje się w późniejszym życiu. A zatem? Stawiajmy na ruch i samodzielność dzieci.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Przeczytaj nasz artykuł!

Inspirowany podcastem, do którego oglądania gorąco zachęca, napisał Wojciech Albiński, redaktor bloga EduAkcji
Jeśli masz uwagi, zostaw na dole strony komentarz. Albo napisz maila: w.albinski@edu-akcja.pl

Oceń, jak ciekawy był artykuł

Niech skorzystają też inni:

Skomentuj artykuł