Skip to main content

“Ja mogę być ekspertem od uzależnień, ale ekspertem od swojego problemu z uzależnieniem jesteś Ty” – do tych słów można by streścić zastosowanie dialogu motywującego w rozwiązywaniu problemów z uzależnieniami.

Dialog Motywujący to metoda pracy, która ukierunkowana jest na wzmacnianie wewnętrznej motywacji do zmiany. To forma komunikacji w atmosferze akceptacji, szacunku i wspierania mocnych stron. Znakomicie się sprawdza w terapii uzależnień w przypadku tzw. „trudnych” rozmówców, u których dotychczasowe interwencje niejednokrotnie wywoływały niechęć i opór. Zdobywa też coraz większe uznanie pedagogów i wychowawców szkolnych, w niektórych krajach w placówkach szkolnych traktowany jest jako podstawowa forma współpracy z młodzieżą.

Wojciech Albiński, redaktor bloga EduAkcji

Oceń, jak ciekawy był artykuł

Niech skorzystają też inni

Zapisz się do newslettera EduAkcji!

Oświadczam, że zapoznałem/zapoznałam się z informacją dotyczącą przetwarzania moich danych przez administratora danych osobowych - spółkę EduAkcja Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych obejmujących mój adres e-mail przez spółkę EduAkcja Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie („EduAkcja”), polegające na dopisaniu tego adresu do newslettera EduAkcji i wysyłaniu na ten adres informacji o ofercie EduAkcji.