Skip to main content

Nastolatki później robią się senne ze względu na opóźnione wydzielanie melatoniny, tzw. hormonu snu przez szyszynki młodych ludzi, a to rodzi morze nieporozumień i konfliktów. O zjawisku opowiada profesor Marek Kaczmarzyk, autor szkolenia o nastolatku. 

Przyczyna zjawiska przesunięcia rytmu dobowego nastolatków nie jest w pełni odkryta, ale jego oddziaływanie na życie społeczne jest duże. Statystycznie przesunięcie snu może wynieść nawet 2-3 godziny, kiedy nastolatek jest ożywiony, a wszyscy chcą już spać, i odwrotnie, np. gdy lekcje zaczynają się o godzinie ósmej.

W rozmowie prof. Kaczmarzyk i Piotr Sobolewski rozmówca profesora, szukają pomysłu, jak sobie z tym fenomenem radzić. Padają rady – dotyczące zdrowego rozsądku i tolerancji, ale też ostrzeżenia przed uruchamianiem mechanizmów stresu i agresji, o które łatwo w sytuacji konfliktu.

Wojciech Albiński, redaktor bloga EduAkcji

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Przeczytaj nasz artykuł!

Oceń, jak ciekawy był artykuł

4.5 / 5. Liczba ocen: 48

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen!

Niech skorzystają też inni

Zapisz się do newslettera EduAkcji!

Oświadczam, że zapoznałem/zapoznałam się z informacją dotyczącą przetwarzania moich danych przez administratora danych osobowych - spółkę EduAkcja Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych obejmujących mój adres e-mail przez spółkę EduAkcja Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie („EduAkcja”), polegające na dopisaniu tego adresu do newslettera EduAkcji i wysyłaniu na ten adres informacji o ofercie EduAkcji.