Skip to main content

Memetyka. Czym jest? Jakie daje możliwości interpretacyjne? Co daje w spojrzeniu na szkołę… opowiada prof. Marek Kaczmarzyk, autor szkolenia online „Wprowadzenie do neurodydaktyki”.

Memetyka to takie spojrzenie na informację kulturową, jakby działała według tych samych mechanizmów, co informacja genetyczna. Jeśli pociągnąć tę analogię pomiędzy genami a memami, okaże się, że całe zbiory poglądów, wartości, instytucje, a nawet programy szkolne są zbiorami memów, które mają nas – ludzi, kształtować do tego, aby odnaleźć się najlepiej w zmieniającym się środowisku. Tym samym teoria memetyczna jest w stanie spojrzeć krytycznie na obecny model szkoły i zaproponować takie zmiany, które uczynią edukację bardziej efektywną.

Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia podcastu pt. „Dzisiejsza szkoła według memetyki”.

Oceń, jak ciekawy był artykuł

Niech skorzystają też inni

Zapisz się do newslettera EduAkcji!

Oświadczam, że zapoznałem/zapoznałam się z informacją dotyczącą przetwarzania moich danych przez administratora danych osobowych - spółkę EduAkcja Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych obejmujących mój adres e-mail przez spółkę EduAkcja Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie („EduAkcja”), polegające na dopisaniu tego adresu do newslettera EduAkcji i wysyłaniu na ten adres informacji o ofercie EduAkcji.